preloader

در حال بارگیری ...

دریچه زیر فن کویل چیست؟

خانه / دریچه زیر فن کویل چیست؟
دریچه زیر فن کویل چیست؟

دریچه زیر فن کویل چیست؟

دریچه زیر فن کویل 

دریچه فن کویل که به آن دریچه بازدید فن کویل یا دریچه زیر فنکویل نیز گفته میشود، برای ایجاد دسترسی آسان به دستگاه هایی مانند داکت ها و فن کوئل هایی که اغلب در سقف قرار دارند مورد استفاده قرار میگیرد. ابعاد دریچه دسترسی و بازدید فن کویل نسبت مستقیم با ابعاد دستگاه دارد.

دریچه زیر فن کویل (Under-Floor Fan Coil Grille) یک قطعه یا سیستم است که در سیستم‌های تهویه مطبوع و تهویه هوای مصنوعی به کار می‌رود. این دریچه‌ها عمدتاً در کف ساختمان یا زیر کف سیستم‌های فن کویل نصب می‌شوند. هدف اصلی از نصب این دریچه‌ها ایجاد جریان هوای مطلوب و متناسب با نیازهای حرارتی و تهویه‌ای فضاهای داخل ساختمان است.

در اصل باید گفت دریچه فن کویل یا دریچه بازدید فن کویل یک اجزاء مهم در سیستم‌های تهویه مطبوع (HVAC) و تهویه مکانیکی است. این دریچه‌ها به منظور فراهم کردن دسترسی آسان به دستگاه‌ها و تجهیزات داخلی مانند داکت‌ها، فیلترها و واحدهای فن‌کوئل استفاده می‌شوند. از طریق این دریچه‌ها، می‌توان به راحتی به تعمیر و نگهداری تجهیزات دسترسی پیدا کرد.

وظیفه دریچه زیر فن کویل

وظیفه دریچه زیر فن کویل شبیه سازی انتقال حرارت طبیعی در فضاهای باز است. با نصب این دریچه‌ها، هوای گرم و سبک در داخل اتاقها به سمت بالا حرکت می‌کند و هوای سرد و سنگین به پایین فضا می‌رود. این جریان هوای طبیعی باعث توزیع یکنواخت حرارت و تهویه هوا در سطح اتاق می‌شود.

جنس و طرح دریچه زیر فن کویل

دریچه‌های زیر فن کویل می‌توانند از جنس‌ها و طرح‌های مختلفی باشند و بسته به طراحی داخلی و اهداف استفاده از سیستم تهویه مطبوع، انتخاب و نصب می‌شوند. این دریچه‌ها علاوه بر ایفای نقش در تهویه مطبوع، ممکن است جنبه‌های ظاهری و طراحی داخلی را نیز تحت تأثیر قرار دهند.

ابعاد دریچه زیر فن کویل

ابعاد دریچه بازدید فن کویل معمولاً با ابعاد دستگاه‌ها و تجهیزاتی که در زیر سقف یا در مکان‌های دسترسی محدود قرار دارند، مرتبط است. این ابعاد می‌توانند متغیر باشند و بسته به نیازهای نصب و نگهداری، تعیین می‌شوند.

نقش و کاربرد دریچه زیر فن کویل

دریچه بازدید فن کویل علاوه بر دسترسی آسان به تجهیزات، می‌تواند نقش مهمی در جریان هوا و توزیع تهویه‌ی مناسب در مکان‌ها داشته باشد. از این رو، طراحی و انتخاب صحیح ابعاد و موقعیت دریچه بازدید فن کویل در سیستم HVAC اهمیت دارد.

همچنین دریچه های زیر فن کویل دارای کاربرد های بسیار زیادی هستند که در ادامه به چند تا از آنها خواهیم پرداخت:

 • ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری.
 • در کلیه مکان‌هایی که در آن‌ها فن کویل‌های سقفی استفاده شده باشد.
 • در انواع ساختمان‌های مسکونی و محل های لوکس و دکوراتیو.
 • پس از آنکه دستگاه فن کویل برای هوارسانی محیط در سقف کاذب نصب شد، جهت دسترسی و بازدید، تعمیر و سرویس آن نیاز به دریچه بازدید فن کویل خواهد بود.

انواع دریچه زیر فن کویل

ابعاد و سایز دریچه بازدید فن کویل به ابعاد دستگاه دمنده یا مکنده بستگی دارد. در یک تقسیم بندی کلی دریچه دسترسی به فن کوئل به دو مدل قفلی – لولایی و وزنه ای تقسیم بندی می شود.
هر کدام از انواع دریچه فن کویل لولایی و وزنه ای با طرح های مختلفی از قبیل گل سقفی ، گریل دار ، معمولی ، مشبک و خطی تولید می شوند.
در مدل های قفل و لولا به صورت پیش فرض گریل در نظر گرفته نمی شود. اما قابلیت اضافه کردن گریل مشبک دریچه های خطی و دریچه سبد تخم مرغی روی آنها وجود دارد.
مدل های وزنی نیز به دو محصول تک شیار و دو شیار تقسیم بندی می شوند که با توجه به میزان هوادهی دستگاه و سلیقه دکوراتیو انتخاب می شوند. در این مدل ها درب از قاب دریچه جدا بوده و درب به صورت وزنی روی قاب قرار می گیرد.

ویژگی های دریچه زیر فن کویل

 • قابلیت ساخت در ابعاد مختلف و متناسب با ابعاد فن کویل.
 • امکان تعبیه دریچه رفت و برگشت هوای فن کویل روی آن.
 • قابلیت نصب انواع دریچه خطی جهت برگشت هوا.
 • قابلیت نصب فیلتر در قسمت دریچه تعبیه شده جهت برگشت هوای فن کویل.
 • دارای پره های ثابت و بدون حرکت.
 • ساخته شده از ورق آلومینیوم با ضخامت ۱ میلی متر به بالا.
 • دارای پوشش رنگی پودری کوره ای الکترو استاتیک.
 • از جنس پروفیل و ورق آلومینیوم ضد زنگ زدگی.
 • قابلیت نصب در محل های فن کویل سقفی یا داکت.
 • قابلیت نصب انواع دریچه های خطی جهت برگشت هوای فن کویل.
 • امکان دسترسی به صورت وزنه ای.
 • ساخت محل مکش به صورت یک، دو و سه شیار می‌باشد.
 • حداقل فضا جهت جابجا شدن درب ۱۵ سانتی‌متر می‌باشد.
 • مکش هوا از دور تا دور و چهار طرف می‌باشد.
 • قابلیت نصب فیلتر در قسمت دریچه تعبیه شده جهت برگشت هوای فن کویل

 

دریچه زیر فن کویل از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

دریچه فن کویل از دو بخش قاب و فریم تشکیل می‌شود. تنوع این دریچه ها در نوع آلومینیومی آن بسیار بیشتر است. همچنین نوع دستگاه فن کویل در تعیین مدل دریچه بسیار تأثیرگذار است.

 اگر هوای برگشت دستگاه فن کویل از طریق کانال هوا تامین شود ساختار درب زیر فن کویل به صورت ساده و بدون هیچ منفذی خواهد بود. اما اگر هوای برگشت فن کویل از طریق دریچه زیر فن کویل تامین شود باید شیاردار باشد.

این شیارها به عنوان منافذ عبور هوا محسوب می گردند. دریچه های بازدید فن کویل در مدلهای خطی، مشبک، گریلی، گل سقفی، کله قندی و…. ساخته می شود.

دریچه زیر فنکویل پلاستیکی که از جنس ABS ساخته می شود مخصوص مناطقی است که رطوبت هوا در آنجا زیاد است. این در حالی است که دریچه زیر فن‌کویل چوبی نیز بسیار دکوراتیو بوده و از کد رنگ های متناسب برخوردار است.

روش ساخت دریچه زیر فن کویل

از آنجایی که دریچه زیر فن کویل مدل ها و انواع مختلفی دارد، روشهای ساخت آن نیز تفاوتهایی دارد. برای ساخت دریچه های فن کویل از ورق های گالوانیزه و آلمینیوم در ابعاد متنوع استفاده میشود.

شرکت صنعتی رحمتی از مواد اولیه با کیفیت بالا برای ساخت این دریچه ها استفاده میکند تا کیفیت محصول نهایی تضمین شده باشد. بالا بودن کیفیت رنگ این دریچه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که برای این منظور نیز از بهترین نوع رنگ یا ورق های رنگی گالوانیزه شده استفاده می شود.

دریچه های فن کویل به شکلی طراحی و ساخته می شوند که بتوان به راحتی در محل خود نصب شوند. همچنین نحوه باز و بسته شدن آنها از دیگر آیتم هایی می باشد که باید در طراحی این محصولات به آن توجه کرد.

نصب دریچه زیر فن کویل

دریچه فن کویل را به صورت کلی میتوان به دو روش نصب کرد. هم به شکل پیچ از رو و هم بصورت پیچ از داخل به شکل پیچ مخفی. بدیهی است که در حالت پیچ از داخل باعث می شود نمای دریچه شکیل تر باشد. اما اغلب در دریچه مدلهای لولایی به خاطر محدودیت در نصب، حالت پیچ از رو به استفاده میگردد.

قیمت دریچه زیر فن کویل

اولین فاکتور در تعیین قیمت دریچه فن کویل جنس ساخت آن میباشد. به طور کلی قیمت دریچه زیر فن کویل از جنس ام دی اف بالاتر از قیمت نوع آلومینیومی و آهنی می باشد.

گزینه تاثیر گذار بعدی در تعیین قیمت دریچه زیر فنکویل، مدل دریچه است. دریچه های بازدید با مدلهای مختلف مانند دریچه بازدید با گریل معمولی ، مشبک، خطی ، گل سقفی به شکل تک و دوبل ساخته می شوند. قیمت هر کدام از این مدل ها بر اساس طرح آن متفاوت خواهد بود.

برای نمونه قیمت دریچه بازدید فن کویل در مدلهای گل سقفی بالاتر از قیمت دریچه زیر فن کویل در مدل های دیگر میباشد.

گزینه ی دیگری که در تعیین قیمت دریچه فنکویل موثر است نوع درب دریچه است. دریچه های بازدید معمولا با دو مدل درب وزنه ای و لولایی با قفل زیمنسی طراحی و ساخته میشوند.

به طور کلی قیمت دریچه با درب لولایی و قفل زیمنسی بالاتر از قیمت دریچه بازدید فن کویل با درب وزنه ای خواهد بود.

عامل دیگر در تعیین قیمت این دریچه ها، کیفیت اجرای رنگ کوره‌ای میباشد. نوع و کیفیت رنگ به کار رفته در تولید که باعث زیبایی و تنوع ظاهری دریچه بازدید فن کویل می شود، از فاکتورهای تعیین قیمت نهایی محصول محسوب میشود.

سخن پایانی

دریچه‌های فن کویل در ابعاد، طرح، مدل و جنس متریال مختلف تولید شده و با استفاده از مشاوره افراد آگاه باید اقدام به خرید آن نمایید. جهت استفاده از خدمات مشاوره رایگان، استعلام قیمت روز و خرید دریچه دسترسی فن کویل با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره های تماس:

 • کارشناس فروش: 09120642745
 • کارشناس فروش: 09907575873
 • تماس با دفتر: 02156119741
 • مدیریت: 09124805716

آدرس: اسلامشهر، خیابان مهدیه ، مجتمع تجاری گلستان ، طبقه 4 ، واحد 612

دریچه های تنظیم هوا گروه صنعتی آسان تهویه دهش (دریچه هوا خطی دریچه های اسلوت / دریچه های گرد / و بیشتر... )

مقالات مرتبط (دریچه زیر فن کویل دریچه خطی / و بیشتر...)